Erdoğan ile Murat Kurum açılışını yapmıştı, araçla girmek 20 TL oldu

5. Harem-i Şerif olarak bilinen Sur İlçesindeki binlerce yıllık geçmişe dayanan tarihi Ulu Camii Diyarbakır’ın sembol merkez camisi olarak bilinirken, Karayolları yerleşmesi içindeki bahçede bulunan yüzlerce ağaç kesilerek yerine Selahaddin Eyyubi cami ve külliyesi inşa edildi.

ERDOĞAN, BAHÇELİ, YAPICI VE KURUM BİRLİKTE AÇTI

Gerekçe olarak da Diyarbakır’ın merkez camisinin olmadığı gösterildi. AKP eski milletvekili ve Diyarbakırlı iş insanı İhsan Arslan’ın yüklenici olduğu cami İnşaatı 6 yılda tamamlandı.

500 milyon liraya mal edilen Elazığ Caddesindeki caminin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, MHP lideri Devlet Bahçeli ve HÜDA- PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun katılımıyla geçen yıl hizmete açıldı.

GERKÇE YOĞUNLUK

Adliye, Belediye, Valilik, Vergi Dairesi, özel ve kamu hastaneleri gibi birçok kamu kurumunun da bulunduğu alana inşa edilen camide özellikle Cuma namazı öncesi ve sonrasında oluşan yoğunluk ve izdiham nedeniyle özel araçlarıyla gelenlerden 20 TL ücret alınması kararlaştırıldı.

Caminin altındaki otoparkta yaşanan yoğunluk üzerine araçla camiye gelenlerden 20 TL ücret alınması cami cemaatinin tepkisine neden oldu. Birçok sosyal medya kullanıcısı, “Artık namaz kılmak da bu ülkede paralı hale geldi. Önemle duyurulur. Bu kadar lüks ve şatafatlı bir caminin elbette ki bedeli de olacak. Namaz kılmaya gidenler dikkat 20 TL ödemeniz gerekiyor” diye tepki gösterdiler.

25 BİN KİŞİ NAMAZ KILABİLİYOR

44 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen cami aynı anda 25 bin kişinin namaz kılıp ibaret edebileceği kapasiteye sahip. Bölgenin en büyük cami olma özelliğine sahip caminin 5 ana giriş ve çıkış kapısı bulunuyor. Caminin yerleşkesinde 750 kişilik konferans salonu, 1500 metrekarelik bir sergi salonu ile 500 araçlık kapalı otopark yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x