“Beni öcü gibi gösterdiler” demişti… Halis Serbest’in ‘Bergen’ davası!

“Acıların Kadını” olarak nam salan ve arabesk cemiyetinin sevilen ismi olan Bergen, eşi Halis Serbest tarafından 6 kurşunla öldürülmüştü. 2 sene önce vizyona giren “Bergen” filmi ise Halis Serbest’i konu edinince Serbest tarafından filmin yapımcına tazminat davası açmıştı. İşte, “Bergen” filminin tazminat davasının sonucu!

BERGEN FİLMİ ADANA’NIN KOZAN İLÇESİNDE YASAKLANMIŞTI!

14 Ağustos 1989 tarihinde altı kurşunla can veren gerçek adı Belgin Sarılmışer’in hayatı, Bergen adlı sinema filmi ile sevenleriyle buluşturulmuştu. Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu ve Tilbe Saran’ın başrollerini paylaştığı “Bergen”, 4 Mart 2022’de vizyona girerek izlenme rekoru kırmaya başlamıştı.

Ancak, Halis Serbest’in yaşadığı Adana’nın Kozan ilçesinde “Bergen” filminin gösterimi yasaklanmıştı. Sadece o ilçede vizyona girmeyen “Bergen” filmine; oyuncular, senaristler ve sinemaseverler büyük tepki göstermişlerdi.

“BENİ ÖCÜ GİBİ GÖSTERDİLER!”

Halis Serbest, Kozan 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne rızası olmadan gıyabındaki bilgilere “Bergen” filminde yer verildiği için dava açmıştı. Bir süredir devam eden davanın karar duruşmasında Orchestra Content’in avukatı Hande Fırat, kamuya mal olmuş bir sanatçının hem sanatının hem de yaşadıklarının konu edildiğini belirtti.

“Bergen” filmi boyunca, davacı Halis Serbest’in ismine asla yer verilmediğini, bu nedenle haksız ve mesnetsiz olduğunu belirttiği davanın reddini talep etmişti. Halis Serbest ise “Bu filmde beni öcü olarak gösterdiler. Kesinlikle gerçeği yansıtmıyor” diyerek itiraz etmişti.

Davanın karar duruşmasında bilirkişi raporlarını inceleyen mahkeme, Serbest’in kişilik haklarına herhangi bir saldırı olmadığına kanaat getirdi ve tazminat davasını reddetti. Serbest’in avukatı, kararı istinafa taşıyacaklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x