Aydınlık’ın hedefinde Sabah ve Akit var

Türkiye’de İsrail-Hamas savaşının yankıları sürüyor. Birçok vatandaş, İsrail ürünlerini boykot edip, hükümetten ticaret anlaşmalarının sonlanmasını talep ederken hükümete yakın basın organları da benzer söylemi okuyucularına taşıyor.

“Artık ‘boykot-dua’ söyleminin dışına çıkmanın vakti gelmedi mi?” diyen Aydınlık gazetesi yazarı Nadir Temeloğlu, Akit ve Sabah gazetelerinde boykot kültürüne dair çıkan yazıları paylaştı. Akit’e konuşan İsmail Hünerlice’nin “Yahudi mallarını boykot etme ve duaya sarılma çağrısı” demecine yer veren Temeloğlu, Sabah gazetesinde, çevirmen Ayçin Kantoğlu’nun “Yerli deterjanlar onlarınki kadar (İsrail mallarını kastediyor. E.N) güzel temizlemiyorsa bırakın temizlemesin. (…) Verdiğin paranın belirli bir kısmı bir başka yerde başka insanların canını yakıyorsa ne anlamı var?” sözlerini de ekledi.

Hükümetin boykot konusunda adım atamadığını söyleyen Nadir Temeloğlu, 4 adım atılmasını gerektiğini vurguladı. Temeloğlu, İsrail Hamas savaşına karşı hükümetin atması gereken adımları şu şekilde sıraladı;

“İsrail ile yaptırımlardan başlayarak Filistin direnişine her alanda, silah kullanmak dahil, yardım ve dayanışmaya uzanan uygulamalarda Türkiye örnek olmalı.

  • ABD ve NATO tarafından kullanılan İncirlik ve Kürecik üsleri derhal bütünüyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tam denetimine alınmalıdır. ABD ve NATO askerleri ülkelerine gönderilmelidir.

  • Suriye ile derhal, her alanda işbirliği yapılmalı. Türkiye, Suriye, İran, Rusya ve Irak ortak harekâtla Suriye’nin kuzeyindeki ABD-İsrail güdümlü bölücü terörü bitirir. PKK-DEAŞ ve bütün terör örgütleri temizlenir. En önemlisi, İkinci İsrail Planına en büyük darbe vurulur.

  • Yanlış Ukrayna politikasından acilen vazgeçilmeli. Ukrayna, Karadeniz’deki Yunanistan’dır. Bugün Ukrayna Filistin’e karşı İsrail’le beraberdir. ABD, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la beraberdir. Kiev sokaklarında İsrail bayrakları dalgalanmaktadır. Bu durumda Rusya’ya dirsek atan, Ukrayna’ya ticaret kılıfı altında SİHA satanlar Türkiye, en güçlü müttefiki Rusya’yı karşısına alır. Rusya, Ukrayna’da ABD-NATO’ya karşı savaşmaktadır. Bu savaş, Türkiye’nin de savaşıdır, Filistin’in de savaşıdır. Türkiye’de bu köklü çözümleri bir tek Vatan Partisi dillendirmektedir. Vatan Partisi’nin bu çözümleri derhal uygulamaya konmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x